Žmogaus gyvybės pradžia

Temoje “Gyvenimas iki gimimo” Jūs rasite:

  • nuotaikingą animacinį 10 minučių trunkantį filmuką „Nauja gyvybė“, skirtą 7-10 klasių moksleiviams.
  • gyd. dr. Eglės Markūnienės videoprezentaciją „Aš esu“, kurioje pasakojama apie mokslininkų pastangas suprasti, paaiškinti kaip žmonės vienas kitą sutinka, pamilsta ir pasiryžta kurti tvarius santykius – šeimą. Turinys skirtas 9-12 klasių moksleiviams.
  • genetiko prof. Danieliaus Serapino videoprezentaciją “Gyvenimas iki gimimo genetiko žvilgsniu”, kuris apžvelgs, kokį kelią praeina žmogaus gyvybė iki gimimo.

Video

NAUJA GYVYBĖ

Nuotaikingas animacinis 10 minučių filmukas „Nauja gyvybė“, pasakoja apie tai, kaip žmonės susitinka, pamilsta vienas kitą. Ko reikia, kad saugiai ir sveikai būtų pradėta nauja gyvybė, ji augtų ir bręstų. Kokie sunkumai gali kilti naujajam žmogui pakeliui į gyvenimą (gyvybės nutraukimas dėl tėvų apsisprendimo, priešlaikinis gimimas). Trumpai pasakoja kaip vystosi vaikelis (gemalas, embrionas, vaisius) motinos įsčiose. Paaiškinama, jog gyvenimo būdas, stresas, nesaugumas, žalingi įpročiai, ligos daro poveikį vaiko raidai prenataliniame laikotarpyje. Nusako esminius fiziologinius ir psichologinius naujagimio poreikius ir kaip jų tenkinimas atsiliepia fizinei, emocinei raidai bei gyvenimo gerovei. Tinka 7-10 klasių mokiniams.

Video prezentacija

ŽMOGAUS GYVYBĖS PRADŽIA

Paskaitoje su skaidrėmis „Aš esu“ gyd. dr. Eglė Markūnienė pasakoja apie mokslininkų pastangas suprasti, paaiškinti kaip žmonės vienas kitą sutinka, pamilsta ir pasiryžta kurti tvarius santykius – šeimą. Trumpai pateikiama vyrų ir moterų hormoniniai skirtumai. Aptariama gyvybės pradžia nuo dviejų ląstelių branduolių susijungimo, genetinio lyties kodavimo, kelionė kiaušintakiu iki žmogaus gemalo implantavimosi gimdoje. Kalbama apie tolesnį vaisiaus augimą, kritinius jo gyvenimo motinos įsčiose momentus, kai dėl tėvų apsisprendimo ar aplinkinių spaudimo gali kilti pavojus jo gyvybei. Pasakojama, ko reikia, kad embrionas augtų ir bręstų saugiai ir sveikai. Kalbama apie prieš laiką gimusius kūdikius, apie jų galimybes išgyventi, apie negalią turinčių kūdikių vertę, troškimą gyventi. Daugelyje skaidrių yra vertingų išnašų/nuorodų, kur galima plačiau, išsamiau pasiskaityti konkrečia kalbama tema. Tinka 9-12 klasių mokiniams.

Gyvenimas iki gimimo genetiko žvilgsniu

Ar žinote, kada įrašoma mūsų gyvenimo informacija ir kur ji įrašoma? Kiek genų mes turime ir koks yra DNR ilgis? Kas yra telomerai ir kaip jie lemia mūsų gyvenimo kokybę? Atsakymus į visus šiuos klausimus ir ne tik juos gausite žiūrėdami gydytojo, genetikos mokslų daktaro, profesoriaus Danieliaus Serapino parengtą vaizdo prezentacija „Gyvenimas iki gimimo genetiko žvilgsniu“.
Skirta 10-12 kl., bet gali būti įdomu ir 8-9 kl. moksleiviams

Straipsniai

Testai

Gyvybės apsauga nuo prasidėjimo – teisiniai aspektai (7 klasė)

1. Kada prasideda žmogaus gyvybė?
2. Kur natūraliai prasideda žmogaus gyvybė?
3. Kas yra žmogaus embrionas (vaisius)
4. Kaip auga embrionas mamos gimdoje?
5. Kokią apsaugą embrionui(vaisiui) numato Lietuvos teisė?
6. Kokios rūšies organizmas yra žmogaus embrionas?
7. Kiek mėnesių vaikais iki gimimo auga mamos gimdoje?
8. Iki kada Sveikatos apsaugos ministro įsakymas leidžia nutraukti nėštumą?
9. Kaip galima apsaugoti dar negimusį vaiką?
10. Kodėl moterys paprastai renkasi abortą?
11. Kas moteriai suteikia laisvę, kai ji galvoja apie abortą?

Gyvybės apsauga nuo prasidėjimo – teisiniai aspektai (12 klasė)

Kada prasideda žmogaus gyvybė?
Kaip auga embrionas mamos gimdoje?
Kas yra žmogaus embrionas (vaisius)
Ar tarptautinė teisė numato teisę į abortą?
Kokią apsaugą embrionui(vaisiui) numato Lietuvos teisė?
Kodėl moterys paprastai renkasi abortą?
Kaip galima apsaugoti dar negimusį vaiką?
Kiek mėnesių vaikais iki gimimo auga mamos gimdoje?
Iki kada Sveikatos apsaugos ministro įsakymas leidžia nutraukti nėštumą?
Kas moteriai suteikia laisvę, kai ji galvoja apie abortą?

Naudingos nuorodos